SÖZLÜK | SİTE DİZİNİ
Ana Sayfa Başlarken Telefonunuzun Kullanımı İpuçları
İlk Yapılacaklar Telefonunuz Kurulum Güvenlik

Bakım ve Onarım
Trafikte Güvenlik
Çalışma Ortamı
Elektronik Cihazlar
Potansiyel Olarak Patlayıcı Ortamlar
Araçlar
Acil Aramalar
Şarj cihazı ve Aksesuarlar
Sertifika Bilgileri (SAR)
Elektronik Cihazlar
Elektronik cihazlar
Modern elektronik cihazların çoğu, radyo frekansı (RF) sinyallerine karşı korumalıdır. Ancak, bazı elektronik aletler telsiz telefonunuzdan çıkan RF sinyallerine karşı korumalı olmayabilir.

Kalp pilleri
Bu cihazların imalatçıları, potansiyel bir girişimi engellemek için, elde tutulan telsiz bir telefonla kalp pili arasında en az 20 cm (6 inç) uzaklık bulundurulmasını önermektedir. Bu öneriler, Telsiz Teknolojisi Araştırmaları tarafından yapılan bağımsız araştırma ve önerilerle de uyumludur. Kalp pili kullanan kişiler:
  • telefon açıkken, telefonu düzenleyiciden her zaman 20 cm’den (6 inç) fazla bir uzaklıkta tutmalıdırlar;
  • telefonu göğüs cebinde taşımamalıdırlar;
  • Girişim potansiyelini minimuma indirmek için kalp pilinin ters tarafındaki kulaklarını kullanmalıdır.
  • Girişim olduğundan şüphelenmek için herhangi bir sebebiniz varsa, telefonunuzu hemen kapatın.

İşitme cihazları
Bazı dijital telsiz telefonlar belirli işitme cihazlarıyla girişime neden olabilir. Böyle bir girşim olduğunda, servisinize danışabilirsiniz.

Diğer tıbbi cihazlar
Cep telefonları da dahil olmak üzere herhangi bir radyo verici cihaz, yeterli ölçüde korunmayan tıbbi aletlerle girişime neden olabilir. Bir fizikçiye veya tıbbi cihazın üreticisine danışarak dıştan gelen RF enerjisine karşı yeterli derecede korunup korunmadıklarını veya varsa diğer soruları sorun. Sağlık tesislerindeki uyarıları dikkate alarak telefonunuzu bu gibi yerlerde mutlaka kapatın. Hastanelerde veya sağlık ocaklarında dıştan gelen RF enerjisine duyarlı aletler kullanılıyor olabilir.

Araçlar
RF sinyalleri motorlu araçlardaki hatalı monte edilmiş veya yetersiz şekilde korunan elektronik sistemleri (örneğin, elektronik yakıt enjeksiyon sistemleri, elektronik kaymayı engelleyici (kilitlenmeyi engelleyici) fren sistemleri, elektronik hız kontrol sistemleri, hava yastığı sistemleri) etkileyebilir. Aracınızla ilgili olarak imalatçısına veya temsilcisine danışın. Aracınıza eklenen herhangi bir cihazın üreticisine de danışmalısınız.

Uyarı levhaları
Telefonunuzu kapatmanızı isteyen uyarı levhalarının bulunduğu her yerde telefonunuzu kapatın.
© Nokia 2005. Yasal bildirimleri ve gizlilik politikamızı okuyun